اخبار منطقه کوهسرخ

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

برای دریافت آخرین اخبار این سایت ایمیل خود را در زیر وارد کنید

Delivered by FeedBurner


محرومیت دانش آموزان کوهسرخی از سالن اختصاصی ورزش

نویسنده : شریعتی
تاریخ:سه شنبه 24 بهمن 1391-08:38

در منطقه کوهسرخ فقط یک سالن ورزشی وجود دارد که در اختیار اداره ورزش و جوانان شهرستان کاشمر است و از سالن اختصاصی ویژه دانش آموزان در این منطقه خبری نیست. یک دبیر ورزش در این منطقه با اشاره به اهمیت ورزش در آموزش و پرورش و لزوم استعدادیابی تصریح کرد: آموزش و پرورش کوهسرخ باید یک سالن ورزشی ویژه داشته باشد تا دانش آموزان این منطقه، مدت زمان بیشتری از این سالن استفاده کنند. «سعید عبدی» هم چنین می گوید: متأسفانه حمایت کمتری از ورزش حتی در مقایسه با مسابقات سرود دانش آموزی می شود که جای افسوس دارد. وی ادامه داد: حق الزحمه مربیان پرورشی برای گروه های سرود هم به مراتب بیشتر و پرداخت آن سریع تر از هزینه ای است که به مربیان تربیت بدنی برای ورزش دانش آموزی پرداخت می شود. وی با انتقاد از کاهش ساعت تربیت بدنی در پایه سوم متوسطه گفت: به عقیده من نصف شدن ساعت تربیت بدنی در پایه سوم متوسطه، در دراز مدت تأثیرات زیانباری بر ورزش دانش آموزی به همراه خواهد داشت. «عبدی» افزود: دانش آموزان پایه سوم متوسطه به ورزش و تخلیه انرژی از طریق فعالیت های بدنی نیاز بیشتری دارند. وی اهمیت دادن به استخدام معلم اختصاصی رشته تربیت بدنی برای ورزش مدارس ابتدایی را کار شایسته ای دانست و گفت: بی شک این اقدام تأثیر زیادی در پیشرفت ورزش دانش آموزی خواهد داشت. وی خواستار به کارگیری معلم ویژه درس تربیت بدنی در همه مدارس ابتدایی شد و افزود: اختصاص معلم تربیت بدنی به مدارس ابتدایی می تواند در قالب استخدام نیروی جدید یا در نظر گرفتن اضافه کاری برای معلمان تربیت بدنی انجام شود. وی با انتقاد از این که پایه چهارم دبیرستان اکنون درس تربیت بدنی ندارد، گفت: یکی از مهم ترین نیازهای دانش آموزان در این سال که تحرک کمتری دارند و بیشتر اوقات را به مطالعه دروس برای کنکور می گذرانند، فعالیت بدنی است.
یکی دیگر از دبیران تربیت بدنی منطقه هم به خراسان رضوی می گوید: یکی دیگر از مهم ترین مشکلات ورزش مدارس کوهسرخ، نبود امکانات ورزش است. «جواد اکبری» تصریح کرد: در راستای اجرای طرح آموزشی تنیس روی میز در پایه پنجم ابتدایی، باید میز پینگ پنگ برای همه مدارس تأمین تا این طرح به خوبی اجرا شود. وی مشکل نبود میز تنیس در برخی مدارس را مانعی برای اجرای این طرح دانست. یکی دیگر از دبیران تربیت بدنی هم با انتقاد از نبود سالن کشتی و ژیمناستیک در کوهسرخ اظهار کرد: استعدادهای دانش آموزان کوهسرخ در رشته های آمادگی جسمانی، ژیمناستیک و کشتی شکوفا نمی شود چرا که مکان مناسبی برای تمرین این دانش آموزان وجود ندارد. «رضا جاهد نظامی» که خود صاحب عنوان قهرمانی کشتی است، یکی دیگر از مشکلات ورزش کوهسرخ را جمعیت اندک دانش آموزان مدارس کوهسرخ دانست و تصریح کرد: در کلاس های کم جمعیت که تعداد دانش آموزان آن به ۱۰ تا ۱۵ نفر می رسد، استعداد ورزشی کمتری در مقایسه با کلاس های پرجمعیت مناطق دیگر دیده می شود. وی گفت: پراکندگی روستاهای کوهسرخ و نبود سالن کشتی و ژیمناستیک مهم ترین علت عقب ماندگی و رکود در ورزش کوهسرخ است. وی ادامه داد: منطقه کوهسرخ به دلیل شرایط کوهستانی و جغرافیایی استعدادهای زیادی در رشته های کشتی، دو و میدانی و آمادگی جسمانی دارد که می توان با پرورش این استعدادها، ورزشکارانی را به تیم های استانی و کشوری معرفی کرد. وی گفت: کوهسرخ با این وسعت و جمعیت باید یک سالن چند منظوره کشتی و ژیمناستیک داشته باشد. وی افزود: به طور حتم اگر این دانش آموزان در تمرین های کشتی و آمادگی جسمانی شرکت کنند، می توانند در مسابقات شهرستان و استان صاحب عنوان شوند چرا که بسیاری از دانش آموزان در حال حاضر با وجود نداشتن تمرین، رکوردهای مناسبی در بخش های مختلف رشته های آمادگی جسمانی دارند. یکی دیگر از معلمان تربیت بدنی کوهسرخ هم گفت: برگزاری مسابقات فوتسال دانش آموزی در کوهسرخ موجب افزایش نشاط در دانش آموزان منطقه می شود. این مسابقات باید به صورت منظم و باشکوه هرچه بیشتر برگزار شود. «جلال دلخوش» افزود: مدیران مدارس باید اقدامات لازم را برای اعزام دانش آموزان به مسابقات از روستاهایی که فاصله بیشتری تا شهر ریوش دارند، انجام دهند. وی گفت: اعزام دانش آموزان از روستاهایی نظیر روستاهای «اوندر»، «اکبرآباد»، «سنجدک» و «کریز» مشکلات زیادی به همراه دارد که باید مورد حمایت ویژه اداره آموزش و پرورش قرار گیرد زیرا مدارس، بودجه خاصی برای اعزام دانش آموزان به مسابقات ندارند. وی گفت: برنامه مسابقات هم باید با ساعات درسی دانش آموزان هماهنگ باشد چرا که دانش آموزان عضو تیم فوتسال هر آموزشگاه، چندین روز از هفته را در کلاس درس حاضر نمی شوند. یکی از معلمان تربیت بدنی کوهسرخ گفت: اکنون از حیاط مدارس به عنوان زمین ورزشی استفاده می شود که البته باید حداقل شرایط را برای استفاده ورزشی داشته باشد.
«جوادی» افزود: در برخی مدارس نظیر مدرسه راهنمایی «شهید ربانی» روستای «کریز» محوطه ورزشی مناسبی وجود ندارد، به گونه ای که دانش آموزان مجبورند از داخل یک کانال عبور کنند و کنار کانال فوتبال بازی کنند و بسیاری از اوقات برای پرتاب اوت مجبورند توپ را از داخل کانال بیرون بیاورند و سپس بازی را شروع کنند.
وی یکی دیگر از آسیب های ساعت تربیت بدنی را تفکیک آن به صورت ۲ تک زنگ دانست و گفت: ساعت تربیت بدنی در مدارس راهنمایی و متوسطه به صورت متوالی فایده بیشتری دارد. زیرا حضور و غیاب و گرم شدن دانش آموزان مدت زیادی از ساعت ورزش را به خود اختصاص می دهد. دانش آموزان باید بعد از انجام حرکات کششی، شروع به بازی کنند. وی ادامه داد: در صورتی که در برخی مدارس ساعت تربیت بدنی به ۲ تک زنگ تقسیم می شود و مدت زیادی را در هر تک زنگ به مراحل آماده سازی اختصاص می یابد که از کارایی این تک زنگ ها کاسته می شود. وی ادامه تحصیل همکاران تربیت بدنی را در شرایط فعلی دشوار دانست و گفت: اغلب همکاران فرهنگی شاغل در کوهسرخ (که بیشتر آن ها در دانشگاه فرهنگیان مشهد تحصیل می کنند) باید ۳ یا ۴ روز در هفته، ۲۴ ساعت در کوهسرخ تدریس کنند و بقیه ساعات هفته را به رفت و آمدهای خسته کننده به مشهد، سپری می کنند.
یکی دیگر از دبیران تربیت بدنی نیز می گوید: احداث یک سالن ورزشی در روستای «ایور» حدوداً ۲ سال است که فقط در حد «پی ریزی» متوقف مانده است که تکمیل این سالن، برای رونق ورزش دانش آموزی بسیار مفید است. «ایوب صادقی» ادامه داد: مردم روستای ایور حدود ۲ سال پیش، مبلغ ۴۸ میلیون تومان، به حساب اداره کل ورزش و جوانان استان واریز کردند تا در این روستا یک سالن ورزشی احداث شود. وی گفت: بعد از گذشت حدود ۲ سال از این اقدام، هنوز ساخت سالن ورزشی روستا در همین حد باقی مانده است و تکمیل این طرح به همکاری مسئولان ورزش استان نیاز دارد.
رئیس اداره آموزش و پرورش کوهسرخ در پاسخ به برخی انتقادات دبیران تربیت بدنی این منطقه می گوید: با رایزنی اداره آموزش و پرورش کوهسرخ و اداره ورزش و جوانان کاشمر، ساعات زیادی از زمان تمرین در تنها سالن ورزشی شهر ریوش، به ورزش مدارس اختصاص یافته است.
«محمود رضایی» با اشاره به استفاده چند منظوره از این سالن اظهار کرد: متأسفانه به دلیل نبود سالن همایش در کوهسرخ، استفاده های متعدد غیرورزشی از این سالن ورزشی می شود که در آینده با احداث یک سالن ورزشی ویژه آموزش و پرورش، بسیاری از مشکلات کنونی برطرف می شود.
وی درباره نبود میز رشته تنیس روی میز در برخی از مدارس گفت: تقاضای تعدادی میز از استان کرده ایم و به محض دریافت، میزها را به مدارس منتقل خواهیم کرد. «رضایی» درباره مسابقات دانش آموزی نیز گفت: پراکندگی روستاها و فاصله زیاد برخی روستاها تا مرکز بخش، اعزام دانش آموزان به مسابقات را مشکل می کند. وی افزود: در بخشنامه های مختلف درباره شرکت تیم ها در مسابقات ورزشی تأکید داریم اما قبول داریم که یکی از مهم ترین مشکلات ورزش دانش آموزی کوهسرخ، پراکندگی روستاها و نبود امکانات در روستاهاست.

خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1391/11/24 شماره انتشار 18339 
نویسنده: مهدی جوادینظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

Admin Logo

گروه فرهنگی پژوهشی روستای ایور 


نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.irشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات